About Saint Mary's

Committees

 

UNIVERSITY ELECTIONS  2019

SENATE BY-ELECTION AUGUST 2019

Elected to serve a term of two-years (2019-2021)

Dr Claudia de Fuentes, MGMT

 

SENATE BY-ELECTION MAY 2019

Elected to serve a term of one-year (2019-2020)

Dr Margaret McKee, MGMT

 

 

BOARD OF GOVERNORS

2019-2022

Dr Lisa Gannett, PHIL

Dr Nicole Neatby, HIST 

2018-2021

Goran Stanivukovic, ENGL

Alexamdra Dobrowlsky, POLI

2017-2020

Linda Campbell, ENVS

Danika van Proosdij, GEOG

 

SENATE  

2022

2021

2020

    Rohini Bannerjee, ML&C

    Karen Grandy, COMM

    Margaret McKee, MGMT

    Christa Brosseau, CHEM

    Veronica Stinson, PSYC

    Tatjana Takseva, ENGL

    Rachael Collins, CRIM

    Marc Doucet, POLI

     Jason Grek Martin, GEOG

    Jacob Hanley, GEOL

    Claudia de Fuentes, MGMT

    Abdul-Rahman Khokhar, FINA

    Christine Panasian, FINA

    Jeff Power, ACCT

    Dr Peter Twohig, ACST

 

 UNIVERSITY APPOINTMENTS COMMITTEE

 

ARTS

COMMERCE

SCIENCE

1.  Blake Brown 17-20 HIST/ACST

1   David Wicks 17 - 20 MGMT

1.  Ron Russell 17 - 20 BIOL

2.  Gugu Hlongwane 19-22 ENGL

2.  Mahmoud Moh'd 19 - 21 FINA

2.  Rob Singer 17 - 20 CHEM

3.  Ashley Carver 19-22 CRIM

3.  Shyamala Sivakumar 18 - 21 CISY

3.  Mitja Mastnak 18-21 MATH

 

 UNIVERSITY REVIEW COMMITTEE

 

ARTS

COMMERCE

SCIENCE

1.  Russell Perkin 18 - 20 ENGL

1.  Jean Helms Mills 18 - 20 MGMT

1.  Debra Gilin Oore 19-21 PHYC

2.  Randal Hart 18 - 20 SOCI

2.  Mohmoud Moh'd 19 - 21 FINA

2.  Roby Austin 19-21 PHYS

3.  Philip Giles 18 - 20 GEOG

3. Claudia De Fuentes 19-21 MGMT

3.  Susan Bjornson 19-21 BIOL

 

PANEL OF FULL PROFESSORS

 

ARTS

COMMERCE

SCIENCE

1.   Elissa Asp 18 - 20 ENGL

1. Ather Akbari 18 - 20 ECON

1.  Rob Singer 18 - 20 CHEM

2.   Stella Gaon 19-21 POLI

2. Shyamala Sivakumar 18 - 20 CISY

2. Arla Day 18 - 20 PSYC

 

 The following list is updated annually after approval at the September Senate meeting.

 2019-2020 MEMBERSHIP ON SENATE COMMITTEES

ACADEMIC APPEALS                                                                                                                                                  

Dr David Wicks (MGMT/Bus)          

Dr Philip Giles (GEOG/Arts)    

Dr Aldona Wiacek (ENVS/Science)          

Dr. Coleen Barber (BIOL/FGSR – grad appeals only)   

Senate Chairperson (who shall chair) (Dr Tatjana Takseva)

Mr. Bryn de Chastelain (Student rep appt’d by SA to Apr/20)      

Registrar (or designate)                                                                                                                                    

Secretary of Senate (Sect.)

                                                                                                                                            

ACADEMIC DISCIPLINE                                                                                                                                              

Dr Steve Smith (Academic Discipline Officer) 

Four Academic Integrity Officers (AOIs)        

      Dr Mark Barr (ENGL/Arts AIO)        

      Dr Mahmoud Moh'd (FINA/Bus AIO)

      Dr Mark Fleming (PSYC/Science AIO) 

      Dr Nicolas Roulin (PSYC/FGSR AIO)     

Dr Don Naulls (POLI/Arts) (one representative - Academi Discipline Appeal Board)     

Dr Tatjana Takseva, Senate Chairperson (who shall chair)

Ms Jayme Sabarots (one representative - Registrar's Office)

Mr Bryn de Chastelain (Student rep appt’d by SA to Apr/20)

Ms Mary Navas (Alternate student rep appt’d by SA to Apr/20)       

Secretary of Senate (Sect.) 

         

ACADEMIC DISCIPLINE APPEAL BOARD                                                                                                              

Dr Tatjana Takseva, Senate Chairperson (who shall chair)

Dr Cathy Driscoll (MGMT/Bus)          

Dr Kate Kimery (MGSC/Bus)

Dr Peter Twohig (ACST/Arts)

Dr Don Naulls (POLI/Arts)

Dr Anne Dalziel (BIOL/Science)

Dr Adel Merabet (EGNE/Science) 

Dr Jacob Hanley (CHEM/Science/FGSR - grad appeals only)        

Ms Emily Murray (Student rep appt’d by SA to Apr/20)       

Ms Samantha Graham (Student rep appt’d by SA to Apr/20)

Ms Mary Navas (Alternate student rep appt'd by SA to Apr/20)

   

ACADEMIC PLANNING                                                                                                                                            

Dr Mark Barr (ENGL/Arts)                   

Dr Ashraf Al-Zaman (FINA/Bus)  

Dr Camilla Holmvall (PSYC/Science)   

Ms Mary Navas (Student rep appt’d by SA to Apr/20)

Vice-President, Academic & Research (who shall Chair)

Associate Vice-President, Academic & Enrollment Management            

Deans of Faculties (4)                                                                

University Librarian                                                                              

Associate Vice-President, Teaching and Learning

Secretary of Senate (Sect.)

                                                                                                                                              

ACADEMIC REGULATIONS                                                                                                                         

Dr Eric Henry (ANTH/Arts)                 

Dr Christine Panasian (FINA/Bus)

Dr Luke MacDonald (EGNE/Science)

Mr Bryn de Chastelain (Student rep appt’d by SA to Apr/20)         

Two Faculty Deans

    Dr Lori Francis (acting)           

    Dr Margaret MacDonald           

Vice-President, Academic & Research or designate (who shall chair) (Dr Steve Smith)

Dean of Graduate Studies & Research (graduate regulations only)

Assistant Registrar, Admissions and Scholarships (for meetings to discuss admission requirements)

Secretary of Senate (Sect.) 

 

ACCESSIBILITY

Dr Christa Brosseayu (CHEM/Science - Elected member of Senate)

Dr Sailaja Krishnamurti (RELS/Arts)

Dr Paul Dixon (MGSC/Bus)

Dr Jacob Hanley (GEOL/Science)

Dr Wendy Carroll (MGMT/EMBA/representative nominated by FGSR)

Mr Bryn de Chastelain (Student rep appt'd by SA to Apr/20)

Registrar

One representative, Studio for Teaching & Learning (S. Woods)

Secretary of Senate (Sect.)

                                                                                                                 

CURRICULUM                                                                                                                                                           

Dr Hai Want (CISY/Bus)                                                                        

Dr Todd Calder (PHIL/Arts)                                                                 

Dr Kai Ylijoki (CHEM/Science)                                                            

Vice-President Academic & Research or a Dean (ex-officio)                                                                                           

Ms Samantha Graham (Student rep appt’d by SA to Apr/20)                

Registrar  (who shall chair)                                                                                                

One representative, Studio for Teaching & Learning - Distance Education (S. Woods)                                               

Secretary of Senate Office (Sect.)

      

LIBRARY                                                                                                                                                       

Dr Kai Ylioki (CHEM/Science)                         

Dr Rahman Khokhar (FINA/Bus)                                                          

Dr Myles McCallum (ML&C/Arts)   

TBA (/FGSR)                                                    

Ms Samantha Graham (Student rep appt’d by SA to Apr/20)  

Ms Emily Murray (Graduate student rep appt’d by SA to Apr/20)                                                  

University Librarian 

One represnetative, Studio for Teaching and Learning (S. Woods) 

                                                                                                 

ACADEMIC LITERACY STRATEGY                                                                                                                                             

University Librarian (who shall chair)

Director, Academic Learning Services (ex-officio)

Dr John MacKinnon (PHIL/Arts)

*Dr Karen Grandy (COMM/Bus)

Dr Nicole Conrad (PSYC/Science)

Ms Samantha Graham (Student rep appt’d by SA to Apr/20)                                                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                            

STUDENT DISCIPLINE                                                                                                                                              

Dr. Rachael Collins (SOCI-CRIM/Arts)

*Dr Veronica Stinson (PSYC/Science)                                       

Dr Liqiang Chen (FINA/Bus)                 

Mr Bryn de Chastelain (Student rep appt’d by SA to Apr/20)                

Ms Mary Navas (Student rep appt’d by SA to Apr/20)  

                                                                                                                         

AGENDA

Dr Rhaman Khokhar

Dr Veronica Stinson                                                                             

Dr Jason Grek Martin                                                                            

Mr Bryn de Chastelain (Student Senator elected by Senate to Apr/20)      

Secretary to Senate Office (Sect.)  

                                                                                                                                

BY-LAWS                                                                                                                                                       

Dr Jason Grek Martin (an elected member of Senate who shall chair)                                                      

Dr Margaret McKee (an elected faculty member appointed by Senate)     

Mr Bryn de Chastelain (Student rep appt’d by SA to Apr/20)                

Dr Marc Doucet, Parliamentarian, (appointed annually by Senate)             

Secretary to Senate Office (Sect.)  

                                                                                                                                

ELECTIONS

Dr Karen Grandy

Dr Abdul-Rahman Khokhar                                                                              

Dr Marc Doucet

Dr Claudia De Fuentes                                                                       

Dr Jacob Hanley

                                                                                             

SENATE EXECUTIVE                                                                                                                                                   

Dr Christa Brosseau      

Dr Peter Twohig

Dr Veronica Stinson (alternate)

Dr Marc Doucet (alternate)                                                                              

Ms Mary Navas (Student Senator elected by Senate to Apr/20)   

Chair of Senate (who shall chair) (Dr Tatjana Takseva)                  

Vice-Chair of Senate (alternate chair) (Dr Rohini Bannerjee)                  

President                                                                                                 

Vice-President, Academic and Research            

Deans of Faculties                                           

Registrar                                                                                                  

Secretary of Senate (Sect.) 

                                                                                                                        

LEARNING AND TEACHING                                                                                                                   

Dr Alexander Avdulov (ML&C/Arts) 

Dr Valerie Creelman (COMM/Bus)                    

Dr Leanna Closson (PSYC/Science)                                                       

Dr Claudia De Fuentes (MGMT/FGSR/Bus)

Dr Tatjana Takseva (One member of Senate selected by Senate)               

One representative from Library (nom by Univ Librarian) (Dr Heather Sanderson)

One representative from Studio of Teaching and Learning (Ms Stefani Woods)                                                                                                    

One part-time faculty member nom by Committee - TBA                                   

Up to four additional members recommended to Senate by the Committee    

Dr Rohini Bannerjee (ML&C/Arts)                                

Dr Paul Muir (MATH/Bus)                                                                 

Ms Roxanne Richardson (ENVS/Science)

Dr Laura Weir (BIOL/Science)

Ms Samantha Graham (One full-time student rep - nominated by SA/Committee to Apr. 20)

Vice-President Academic and Research (ex-officio)                                    

Associate Vice-President, Teaching and Learning   

Secretary of Senate (Sect.) 
                                                                                                                                  

SCHOLARSHIP                                                                                                                                                          

*Dr Christine Panasian (FINA/Bus) (member of Senate)

*Dr Meg Ternes (PSYC/Science)                                                                 

Dr Evangelia Tastsoglou (SOCI/Arts)                                                     

Ms Samantha Graham (Student rep appt’d by SA to Apr/20)                   

Assistant Registrar, Admissions and Scholarships (Jim Dunn) (ex-officio)

Financial Aid Counselor (Marla Douglas) (non-voting and Sect.)  

                                                                              

Ad-hoc Committee

Committee to Review the Instructor Course Evaluation Process

Faculty Representatives (elected by Senate)

Dr Jeff Power (Acct/BUS)

Dr Myles McCallum (ML&C/Arts)

Dr Adam Sarty (Dean, FGSR)

Dr Steve Smith (Acting Associate Vice-President, Academic & Enrolment Management)

Mr Brian Hotson (Directory, Writing Centre)

Mr Bryn de Chastelain (Student rep appt’d by SA to Apr/20)

Secretary of Senate (Sectry)

                                                                                                        

Joint Committees  

HONORARY DEGREES

Dr Rohini Bannerjee (ML&C/Arts)

Dr Rachael Collins (CRIM/Arts)                                   

Ms Mary Navas (Student rep appt’d by SA to Apr/20)  

                                                                                     

JOINT ACADEMIC COMMITTEE OF THE ATLANTIC SCHOOL OF THEOLOGY AND SAINT MARY’S UNIVERSITY          

Dr Alexander Soucy (Chair, Religious Studies)

Dr Syed Adnan Hussain (Religious Studies)  

              

Presidential Committee                                                                                                                                                     

BUDGET (2019-2020 only)

Dr Margaret McKee

Dr Rhaman Khokhar

Dr Jeff Power (alternate)

Dr Marc Doucet (alternate)                                                                                                                              

(Appointments are for the current budget period.  Members may be reappointed.)