Department of Anthropology

Courses

This page will provide you with information about the anthropology courses we offer at Saint Mary's. The table below will give you information about current courses. Under the "Title" column, you will find links to syllabi, which contain outlines, expectations, etc.

2019 - 2020

Fall

Course Title Day/Time Instructor Location
ANTH 1202 1 Introduction to Sociocultural Anthropology MW 11:30 am-12:45 pm Michelle MacCarthy  B TH-A
ANTH 1271 1 Introduction to Archaeology TR 08:30 am-09:45 am Jonathan Fowler  MM TAUD
ANTH 1280 1 Introduction to Biological Anthropology TR 11:30 am-12:45 pm Ania Swiatoniowski LA 170
ANTH 2282 1 Introduction to Forensic Anthropology TR 01:00 pm-02:15 pm Tanya Peckmann  MM TAUD
ANTH 2392 1 Linguistic Anthropology MW 10:00 am-11:15 am Eric Henry  B 207
ANTH 2827 1 Human Evolution & Adaptation M 02:30 pm-03:45 pm Laura C Eastham  MM 226
ANTH 2827 1LA Lab A: Human Evolution & Adapt W 02:30 pm-03:45 pm Laura C Eastham  MM 226
ANTH 2827 1LB LAB B: Human Evolution & Adapt W 04:00 pm-05:15 pm Laura C Eastham  MM 335
ANTH 3308 1 Signs and Symbols MW 01:00 pm-02:15 pm Eric Henry  LA 178
ANTH 3471 1 Forensic Skeletal Identification T 02:30 pm-05:00 pm Tanya Peckmann  MM 226
ANTH 3475 1 Palaeopathology TR 08:30 am-09:45 am Tanya Peckmann  MM 226
ANTH 3826 1 SpTop: Decolonize Canada? R 01:00 pm-03:30 pm Rylan Higgins  DT
ANTH 3830 1 Evolution of the Anthropocene MW 11:30 am-12:45 pm Laura C Eastham  MM 226
ANTH 4378 1 Advanced Landscape Archaeology F 08:00 am-05:00 pm Jonathan Fowler  MS 228
ANTH 4452 1 History of Anthropological Thought MW 02:30 pm-03:45 pm Michelle MacCarthy  ME 111
ANTH 4501 1 Honours Thesis Research TR 11:30 am-12:45 pm Eric Henry  MS 214
ANTH 4826 1 Archaeology Research Seminar W 08:30 am-11:00 am Jonathan Fowler  MS 228

Winter

Course Title Days Time Instructor Location
ANTH 1202 2 Intro to Soci-Cultural Anthrop TR 11:30 am-12:45 pm Rylan Higgins  LA 170
ANTH 1290 2 Intro to Language & Society MW 01:00 pm-02:15 pm Eric Henry  MM TAUD
ANTH 2311 2 Ethnology: Melanesia TR 01:00 pm-02:15 pm Michelle MacCarthy  MM 224
ANTH 2316 2 Indigenous Peoples of Canada MW 01:00 pm-02:15 pm TBA LA 273
ANTH 2401 2 Anthropology of Work TR 08:30 am-09:45 am Rylan Higgins  MM 209
ANTH 2828 2 SpTop: Primate Diversity M 02:30 pm-03:45 pm Laura C Eastham  LA 181
ANTH 2828 2LA LAB A: Primate Diversity W 02:30 pm-03:45 pm Laura C Eastham  MM 226
ANTH 2828 2LB LAB B: Primate Diversity W 04:00 pm-05:15 pm Laura C Eastham  MM 226
ANTH 3379 2 The Archaeology of Acadia W 01:00 pm-03:30 pm Jonathan Fowler  MM 227
ANTH 3382 2 Paleoanthropology TR 02:30 pm-03:45 pm Laura C Eastham  MM 226
ANTH 3391 2 Learning a Field Language MW 10:00 am-11:15 am Eric Henry  MM 227
ANTH 3467 2 Cutural Resource Mgmt Archaeo MW 10:00 am-11:15 am TBA LA 177
ANTH 3472 2 Forensic Skeletal Analysis F 01:00 pm-03:30 pm Tanya Peckmann  MM 226
ANTH 3473 2 Forensic Facial Anatomy F 08:30 am-11:00 am Tanya Peckmann  MM 226
ANTH 3572 2 Archaeology of Empire TR 01:00 pm-02:15 pm Jonathan Fowler  MS 228
ANTH 3831 2 SpTop: Coping w Climate Change MW 02:30 pm-03:45 pm Michelle MacCarthy  LA 177
ANTH 4502 2 Honours Thesis Writing TR 11:30 am-12:45 pm Eric Henry  MS 214